Co se stalo? Problémy amerických bank s expozicí vůči nejrizikovějším třídám aktiv – kryptoměnám a technologickým startupům – vyvrcholily minulý týden likvidací kryptocentrické banky Silvergate. Zánik této firmy se sice dlouho očekával, pomohl však zažehnout paniku ohledně dalších bank s vysokým objemem nepojištěných vkladů. Venture-kapitálový investoři a zakladatelé firem vybrali své účty v Silicon Valley Bank ve čtvrtek, což vedlo k jejímu bankrotu v pátek v poledne. To vedlo koncem minulého týdne k tlaku na společnosti Signature, First Republic a další kvůli obavám, že by nepojištěné vklady mohly být zablokovány nebo ztratit hodnotu, což by mohlo být pro začínající firmy fatální.
Banky pod tlakem, ale akcie našly určitou podporu v politické reakci – Akcie kolísaly mezi ztrátami a zisky, zatímco dluhopisy rostly, protože investoři přehodnotili zvyšování úrokových sazeb v USA. Během víkendu Fed, americké ministerstvo financí a FDIC rázně zakročily, aby omezily obavy z nákazy způsobené kolapsem Silicon Valley Bank a Signature Bank v New Yorku, která byla v neděli uzavřena. Vklady v obou zkrachovalých bankách budou odškodněny bez ohledu na to, zda přesáhnou limit pojištění FDIC ve výši 250 000 USD. Fed bude rovněž institucím postižených krachem bank poskytovat výhodné úvěry až do jednoho roku. Oznámená opatření pomáhají omezit obavy z možné nákazy, poskytují bezpečí vkladatelům a chrání finanční instituce, které jsou vystaveny riziku zkrachovalých bank. Nejedná se však o záchranu investorů dvou zmíněných bank, protože akcionáři a držitelé dluhopisů vládní pomoc nedostanou. S ohledem na obavy o finanční stabilitu investoři přehodnocují, jak agresivní musí být Fed, aby zkrotil inflaci. Trhy nyní počítají už jen s jedním zvýšením sazeb o čtvrt procentního bodu a s maximálním rozmezím sazeb federálních fondů 4,75 – 5,0 %, což je méně než 5,50 – 5,75 % minulý týden. Krátkodobé i dlouhodobé výnosy prudce poklesly, což podpořilo vyvážená portfolia. Výnosy dvouletých státních dluhopisů klesly na 4,0 % a zaznamenaly tak nejprudší třídenní pokles od roku 1987.
Obavy o finanční stabilitu se dostávají do popředí, ale americký bankovní systém je dobře kapitalizován – Minulý týden se banka Silicon Valley Bank (SVB) stala největším věřitelem v USA, který zkrachoval od globální finanční krize v letech 2007-2008, což vyvolalo obavy ohledně dalších bank a finančního systému obecně. I když je důvěra v nejbližší době otřesena, analytici se domnívají, že srovnání s globální finanční krizí není na místě, a to na základě 1) jedinečnosti situace SVB a 2) mnohem silnější finanční pozice amerických bank než před deseti lety.
- V čem je situace SVB jedinečná? SVB měla velmi koncentrovanou klientskou základnu, její vklady pocházely od začínajících společností (tj. startupů), které získávají finanční prostředky od venture-kapitálových firem. Tyto vklady se mezi koncem roku 2019 a prvním čtvrtletím roku 2022 více než ztrojnásobily, což bylo způsobeno boomem financování v době nulových úrokových sazeb a nadšením z rychle rostoucích, ale neziskových technologických startupů. SVB investovala většinu těchto vkladů do cenných papírů s pevným výnosem. S růstem úrokových sazeb a vyčerpáním venture kapitálu však vklady prudce poklesly, což donutilo SVB prodat své investice s pevným výnosem se ztrátou, aby získala hotovost. Kolaps SVB je připomínkou nezamýšlených důsledků, které může mít agresivní zpřísňování sazeb ze strany centrálních bank, a zároveň poukazuje na špatné řízení úrokového rizika a jedinečnou klientskou základnu banky. Většina bank se spoléhá na různé zdroje vkladů a zajišťuje se proti úrokovému riziku.
- Proč je riziko nákazy pro velké banky nízké? V zájmu posílení bankovního systému a zvýšení důvěry veřejnosti po globální finanční krizi byly v roce 2010 přijaty nové předpisy, které zahrnují každoroční zátěžové testy, jež mají prokázat, že banky zvládnou i vážný pokles. Od té doby se jejich finanční rozvahy výrazně zlepšily a v důsledku toho je bankovní systém USA i nadále dobře kapitalizován. Ukazatel kapitálové přiměřenosti ,,Tier 1’’ amerických bank, což je měřítko finanční síly, které porovnává jejich vlastní kapitál s celkovými aktivy, je výrazně nad svým průměrem před posledními třemi recesemi, jak je patrné z níže uvedeného grafu (krátkou recesi v roce 2020 vylučujeme, protože byla spojena s pandemií). Díky silnějším rozvahám a vysoké likviditě je podle analytiků nepravděpodobné, že by velké banky musely prodávat své investice s pevným výnosem, jak byla nucena učinit SVB.
Jaké jsou širší důsledky pro trh?
- Trhy stále vstřebávají širší dopady restriktivní monetární politiky Fedu spolu se zhoršeným ekonomickým výhledem a výhledem podnikových zisků, což činí akcie poněkud zranitelnější vůči reakcím na podobné šoky. Nemyslíme si však, že by to změnilo dlouhodobější vývoj ekonomiky nebo akciového trhu. Myslíme si, že denní výkyvy budou přetrvávat, dokud se prach po uzavření bank neusadí. V konečném důsledku si myslíme, že trhy stále čekají na to, až se vyjasní situace okolo zvyšování sazeb a obecnější směr ekonomiky, a v té chvíli očekáváme, že akcie v průběhu letošního roku dosáhnou trvalejšího oživení.
- Výnosy dluhopisů se s příchodem této zprávy posunuly výrazně níže, což odráží běžnou reakci méně rizikových aktiv v rámci „reakce útěku do bezpečí“. V bezprostředním horizontu by to mohlo Fedu mírně zkomplikovat situaci, protože nižší sazby působí proti zpřísnění monetárních podmínek, o které usiluje s cílem snížit inflaci. Analytici se domnívají, že tato poslední situace snižuje šanci, že Fed na svém příštím zasedání opět přistoupí ke zvýšení sazeb o 0,50 %. Místo toho se jako pravděpodobnější jeví zvýšení o 0,25 % nebo dokonce žádná změna, protože Fed tato nová rizika vnímá v rovnováze s pokračujícím bojem za snížení inflace.